Mevduat Hesabı Nedir?

Mevduat Hesabı Nedir?

Mevduat hesabı bankaların sunmuş olduğu hizmetlerin en önemlisidir.  Eğer ki bankada işlem yapmak istiyorsanız mevduat hesabınızın olması gerekir. Yanı kredi kartı ödemesini yapmak ya da kredi kullanmak gibi işlemleri yapmak istiyorsanız mutlaka o bankada mevduat hesabının olması beklenir. Yanı banka hesaplarından yararlanan herkesin mevduat hesabı vardır da denilebilir. 

Vadeli Mevduat

Vadeli mevduat hizmetini hemen hemen herkes kullanmaktadır. Bu yöntem riski olmayan bir sistemdir. Çünkü belirlenen süre sonunda hem anaparanızı alırsınız hem de vade sonunda faiz kazancı elde edersiniz. Bu hesabı kullanırken 1, 3, 6 ve 12 ay şeklinde bir planlama oluşturulmaktadır. 

Vadesiz Mevduat

Bu hesap paranızı istediğiniz gibi tutmanızı sağlar. Üstelik anlık olarak paranızı istediğiniz gibi rahatlıkla çeker ve kullanımınıza gerçekleştirebilirsiniz. 

Kredili Mevduat Hesabı

Bankalar kredili mevduat hesabına çok önem vermektedir. Özellikle kendi bankalarından maaş alan müşterileri için bu tür hesap açtırmaya teşvik etmektedirler. 

Kredili mevduat hesabına bir tur kredi de denilmektedir. Hesabınızda hiç para olmasa bile size belirlenen limit dâhilinde para çekebilme olanağı vermektedir. Ancak kullanılan para dâhilinde her bankanın günlük faiz oranları değişmektedir. Kredili mevduat hesabı acil durumlar haricinde kullanılmamalıdır. Çünkü bu durumda banklalar ödemelerin geciktiği anlarda yeterli toleransı göstermeyeceklerdir. Şayet aynı bankadan kullandığınız kredi kartınıza no-one koyulması gibi… Kredili mevduat hesabının bir diğer adı da avans hesabıdır. 

Birikim Hesabı

Bankaların birikim hesabı konusunda farklı farklı teklifleri olmaktadır.  Kenara para atmakta zorlandığınız dönemlerde birikim yapabilirsiniz. Herhangi bir bankadan bu konuda yardım alabilirsiniz. Birikim hesabı minimum 3 yıl max 10 yıl vade ile acılan, aylık ya da 3 aylık dönemlerde hesaba düzenli para yatırmaya imkân veren vadeli mevzuattır. Birikimli Mevduat Hesaplarını TL, USD ve EURO para birimlerinde açabilirsiniz. Bu hesap gerçek kişiler adına açılmaktadır. Bu hesap ortak hesap olarak açılamaz. Hesap açılışından itibaren faiz kazanmaya başlarsınız. Birikimli mevduat hesabının faiz tahakkukları dönem sonunda gerçekleşmektedir.

Birikim hesabı yazımızı da burdan okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir