IBAN Numarası Nasıl Öğrenilir?

IBAN Numarası Nasıl Öğrenilir?

IBAN Numarası Nasıl Öğrenilir? Bankacılık işlemleri  sırasında sıklıkla duyduğu bir terim olan IBAN numarası çok önemlidir. Vadesiz hesabınız olan bankadan 26 haneli bu numarayı vererek hesabınıza para gönderilmesini sağlayabilirsiniz. IBAN numarası her hesap için özel olarak üretilmiştir ve başka bir hesap için kullanılamaz. Uluslararası bir numara olan IBAN numaraları ülke kodlarıyla başlar ve hesap numarasını içerir.

IBAN Numarasını Nasıl Öğrenebilirim?

Günlük ödemelerde ve faturalarda bankaları çok kullanıyoruz. EFT, havale, para ödemeleri(Kredi ödemesi, kredi kartı ödemesi)yaparken hesap numarası ve IBAN numarasını kullanabiliriz. IBAN numarası daha güvenilir olduğu için hesap giriş çıkışlarında bu numara kullanılmaktadır.

IBAN numaraları genellikle banka kartlarının üzerinde yazmamaktadır. Kart üzerinde kart numarası, kartın son ödeme tarihi, kart sahibinin adı ve soyadı gibi bilgiler yer almaktadır. IBAN numarasını öğrenebilmek için bankanıza ait çağrı merkezini arayıp, oradan öğrenebilir ya da internet bankacılığı kullanıyorsanız oradan bu bilgiye ulaşabilirsiniz. 

Çağrı Merkeziyle IBAN Sorgulama

IBAN numarasını bilmeyen kişi çağrı merkezini arayarak güvenlik teyit aşamasını geçtikten sonra müşteri temsilcisi aracılığıyla IBAN bilgisi kendisiyle paylaşılır.

İnternet Bankacılığıyla IBAN Sorgulama

Internet bankacılığı üzerinden sorgulama yapabilmek için internet bankacılığı şifresinin olması gerekir. Bankanın sitesine TC Kimlik Numarası ve şifreyle giriş yapılır, sonraki adımda ara tuşuna IBAN numarası sorgulama yazılır. Bu şekilde IBAN numarası öğrenilir. Internet bankacılığında bir diğer yol ise internet bankacılığına giriş yapılır, giriş yapıldıktan sonra vadesiz hesabınızın altında 26 haneli IBAN numarası yazar. Bu şekilde de IBAN Sorgulama yapılır. Her bankanın kişiye ve kendine özel bir hesap numarası ve IBAN numarası olmaktadır

Bankacılık işlemlerinin hemen hemen hepsinde IBAN işlemi kullanılır, bu işlem daha güvenli olduğu için tercih edilen bir yöntemdir. Gördüğümüz gibi IBAN numaranız olmadan hiçbir şekilde işlem yapılamamaktadır. Bu numarayı bilmeden kimse size para gönderemez, hesaplarınız arası para girişi çıkışı yapamazsınız, faturalarınızı, kredilerinizi ve kredi kartı borçlarınızı ödemekte sıkıntı yaşarsınız. Uluslararası numara olduğu için bankacılık işlemlerinin uygulandığı her yerde bu numara ile işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca bir müşterinin birden fazla hesabı olduğu gibi birden fazla da IBAN numarası vardır. Diğer tüm merak ettiklerinizi ve forex hakkında merak edilenleri burdan oluşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir