Faiz Oranları Ekonomiyi Nasıl Etkiler

Faiz Oranları Ekonomiyi Nasıl Etkiler?

Faiz Oranları Ekonomiyi Nasıl Etkiler ? Faiz kelimesi günlük hayatta en çok kullanılan ekonomik terimidir. Yaşadığımız dönemde hemen hemen her alanda faiz kelimesini görmek mümkündür. Faiz iktisadi olarak; paranın değeri demektir. Bir miktar paranın yaşanılan günde ve ilerleyen günlerde ne değerde olacağını, değer kazanacağının ya da kaybedeceğinin ön görülmesi tanımı da denilebilir.

Paranın Hayattaki Yeri ve Önemi

Para keşfi yapıldığından beri insanoğlu için en hayatı idame ettirmede en önemli unsurlardan biri olmuştur. Yaşadığımız çağda, gıdadan sağlığa, giyimden turizme kadar her sektörde işlem yapmak için insanlar paraya ihtiyaç duyar. Para günlük hayatta bu kadar önemli hale gelince, ekonomide yeri de kendi değerinden farklı bir biçimde yorumlanmaya başlamıştır.

Para biriminin ne olduğu, anlık basit alışverişlerde geçerlidir. Yani kısaca kişinin elindeki on lira, sadece o gün on liradır. Sonraki dönemlerde kazanacağı ya da kaybedeceği değer durumu faiz terimi ile açıklanır.

Faiz Artışı ya da Azalışı Nasıl Tespit Edilir?

Basit ekonomide para, satılmaya çalışılan bir üründür. Faiz de o paranın değeridir. Üretilen bir ürüne talep arttığında o ürünün fiyatının artması durumu, para için de geçerlidir. Dönem içerisinde insanlar paraya ne kadar ihtiyaç duyarlarsa, paranın da değeri o kadar artmaktadır.

Küresel çapta paranın evi bankalar olarak bilinir. Yani bir nevi bankalar para alım ve satımı yapan yerlerdir. Yaşanılan bölgede insanların maddi durumları, geçim kaynakları ve paraya duydukları ihtiyacın boyutuna göre, paranın değeri bankalar, devlet ve diğer dış etkenler tarafından belirlenir. Yaşam standartları değiştiğinde ve yaşamak için daha fazla paraya ihtiyaç duyulduğunda paranın değeri artar ve paraya faiz işler. Paranın çok yüksek faizler ile satılması, insanların o parayı almamasına sebep olur. Yani paraya olan talep arttıkça paranın değeri de artar. Ancak insanlar parayı yüksek faizler ile almak istemediğinden, banka müşterileri olan insanlar para almak istemez. Bu durumda, faizlerin fazla yükselmesi, para piyasasını durağan bir hale getirir ve etkileşimi azaltır demek doğru olur. Her ne kadar paraya ihtiyaç duyulsa da kimse bir ürünü olması gerekenden daha fazla fiyata almak istemez. Bu durum para için de geçerlidir. Faiz Oranları Ekonomiyi Nasıl Etkiler Tüm Merak Edilenler Yazımızda…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir