Ek Hesap Nedir?

Ek Hesap Nedir?

Ek Hesap Nedir , vadesiz mevduat hesabınız için bankanın yönlendirdiği, hesabınızda para olmasa bile kullanabileceğiniz farklı bir kredi türü olarak tanımlanabilir. Bu hesaba kredili mevduat hesabı da denilmektedir. Ek hesaba her banka farklı isim vermektedir. Avans hesap, artı hesap, nakit avans gibi isimler de kullanılmaktadır. Ek hesap faizleri genellikle günlük olarak işlemektedir ve diğer faizlere oranla daha düşüktür. 

Taksitli Nakit Avans Nedir?

Taksitli nakit avans yöntemi ise nakit avans yöntemine benzeyen farklı bir borçlanma türüdür. Herhangi bir belge gösterilmesine gerek yoktur. Taksitli nakit avansın nakit ajanstan tek farkı alınan borcun tek seferde değil de 3,6,9 ve 12 aylık seçeneklerle öğrenebiliyor olmasıdır. 

Ek Hesabın Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Ek hesap bankalar tarafından sunulan ve kolayca elde edilen düşük kredili banka kredileridir. Bu borcun ödenmemesi her durumda kredi notunun düşmesine neden olacaktır.  Aynı kredi ve kredi kartı burçlarında olduğu gibi bunun ödenmemesi ve geç ödenmiş olması kredi notunuzu düşürür. O yüzden otellerinizi zamanında yapmanız kredi notunuzu yükseltecektir. Ayrıca ek hesabınızın bağlı olduğu vadesiz hesabınıza para girişi olduğunda kullandığınız tutar aynı gün, faiz tutarı da başvuruda belirttiğiniz ödeme tarihinde hesabınızdan tahsil edilmektedir.

Ek hesabı açıp kullanmadığınız takdirde herhangi bir faiz ya da ücret ödenmez. Hangi bankadan açtıysanız o bankanın internet bankacılığı üzerinden takibini kolaylıkla yapabilirsiniz. Banka ek hesaplarında işlemlerinizi yaparken dikkat etmeniz gereken bazı konular vardır.  Bunların en basında gerçekten ihtiyacımızın olup olmadığıdır. Çünkü ek hesabı kullandığınızda önümüzdeki dönemlere ekşi bakiyeyle başlayacaksınız demektir. Bu durum size sıkıntı yaratabilir. 

Ek Hesap İçin Faiz Oranı                               

Ek hesabı kullandığınızda ödeyeceğiniz günlük faiz oranıdır. Her bankanın faiz oranları bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Sonuç olarak ek hesabınızı kullanırken çok dikkat etmeli, gereksiz harcamalardan mutlaka kaçınmalısınız. Ek hesap anlık acil ihtiyaçlar için kullanılırsa ödeme sıkıntısı yasamazsınız. Fakat hesabınız eksiye düştüğünde ödemesini gelecek dönemde yapmayı unutmamalısınız. Çünkü ek hesap için kısa vadeli kredi ya da nakit çekim olarak düşünebilirsiniz.  Ek hesap nedir ? Tüm merak edilenler yazımızda. Diğer merak edilen eft yazımızı da burdan okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir